niedziela, 24 maja 2009

Matura? Czyli Wiedza o Społeczeństwie


Wpadł mi w ręce Dziennik z 21.05, a w nim artykuł o egzaminach maturalnych., niestety nie udało mi się tego artykułu znaleźć w sieci. Jest to artykuł Renaty Kim we współpracy z Klarą Klinger.
A pod nim wywiad Katarzyny Świerczyńskiej z Jarosławem Klejnockim, egzaminatorem i polonistą w liceum, oraz wykładowcą na UW.

Wiedza młodych ludzi o Polsce i świecie jest żenująca…jeżeli tak mają wyglądać przyszłe pokolenia wykształconych z dużych miast, to ja dziękuję.
Skoro na maturze z WOS na pytanie kto jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, przewodniczącym „Solidarności” i prezydentem Polski w latach 1990-95, wielu napisała Aleksander Kwaśniewski, czy Wojciech Jaruzelski, ba zdarzały się takie kwiatki jak Jarosław Geremek!.
Dla obecnych maturzystów umowa międzynarodowa, to konkluzja, albo jurysdykcja, ba, nawet konferencja.
Na pytanie kto był założycielem CDU, a w 55 roku nawiązał stosunki dyplomatyczne z ZSSR maturzyści odpowiadali ADOLF HITLER! albo Benito Mussolini.

Czy jeszcze coś mam dodać?
Może to, bo mnie to rozśmieszyło do łez, że dla niektórych, autor koncepcji Europy ojczyzn i francuski polityk to Gogol o francusko brzmiącym imieniu Jacques!

Nie będę już się naśmiewać, dodam tylko, że nawet co niektórzy uważają, że Australia jest krajem członkowskim UE, czy Azja!

Pan Klejnocki na pytanie, czy nie można by podnieść wymagania w stosunku do maturzystów?

Odpowiada:

A kto na to pozwoli? Nigdy w życiu. Robiono symulację, jaka byłby zdawalność, gdyby wymagane minimum podnieść do 40-50%. Okazało się., że maturę oblałoby połowa uczniów. To przecież popsułoby wizerunek osób, które odpowiadają za edukację.

No to mamy odpowiedź, hodowla lemingów?

Tylko, jak zauważa pan Klejnocki, są to ludzie, którzy interesuj się tylko sobą, czyli ich poparcie polityczne będzie się zmieniało jak w kalejdoskopie.

Pozdrawiam serdecznie.:D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz